5 põhjust kirjaliku lepingu sõlmimiseks
Ehkki suulised lepingud kehtivad samamoodi kui kirjalikud, kaaluvad kirjalike lepingute sõlmimisest tulenevad kasud üles selle kulud. Kirjalikud lepingud on tänapäeval palju levinumad ja neist on saanud keskne roll äritehingute tegemisel, laenude andmisel, vara omandiõiguse üleandmisel ja tööhõive tagamisel.
Kirjalikud lepingud on tänapäeval nii sagedased, et mõnikord ei saa inimesed isegi aru, et nad on need sõlminud. Näiteks kirjutades alla oma õigustele loovutamisele lõbustuspargis ohtlikule sõidule minnes või klõpsates veebisaidi tingimuste all “jah”. Kuigi kirjaliku lepingu sõlmimisel on palju eeliseid, on allpool toodud viis levinumat põhjust, miks peaksite järgmise lepingu kirjalikult sõlmima:
1. Kirjalikke lepinguid on lihtsam kohtus tõestada
Kui te sõlmisite kellegagi kokkuleppe ja ta on lepingut rikkunud, saate te esitada hagi ja kirjaliku lepingu esitada selle tõendiks. Kirjalik leping on parim tõend mida esitada, mitte ainult tõendina lepingu olemasolu kohta, vaid ka täpsete tingimuste kohta. Seevastu suulist lepingut saab tõendada ainult poolte ütluste ja võimalike toimingute jälgimisega, näiteks e-posti vahetusega, tellimisvormidega, kättetoimetamistega jne.
See paneb kohtule suurema koormuse poolte usaldusväärsuse kaalumisel ja aru saamisel, mis nende vahel võis juhtuda. Kirjalik leping on selge, ülevaatlik ja täpne. Hästi kirjutatud lepingus on vähe ruumi mõistatamiseks kas kumbki pool on lepingus mõnda tingimust rikkunud või mitte.
2. Kirjalikud lepingud kinnitavad osapoolte algset kavatsust
Kirjaliku lepingu koostamisel peetakse sellega meeles algset kavatsust ja osapoolte vahelist kokkulepet. Aja möödudes ja kokkuleppe ununedes saavad osapooled vaadata kirjalikku kokkulepet ja meelde tuletada, millele nad algselt alla kirjutasid. See pole kindlasti võimalik nende jaoks, kes on sõlminud kokkuleppe käepigistusega. Suuliste kokkulepete puhul on rikkumiste ja vaidluste tekkimiste oht kordades suurem.
Vaidlused selle üle, kuidas asju algselt arutati ning milles osapooled kokku leppisid, võivad segamini minna ja paratamatult põhjustada konflikti. Kirjalikud lepingud väldivad neid olukordi kõige paremini, sest kõik oluline on lepingusse juba sisse pandud ja poolte kavatsuste mäletamiseks pole vaja tugineda mälule.
3. Poolte vahelised ootused on hallatud
Kirjaliku lepingu üks olulisemaid omadusi on tulevikku vaatamine, võimalike halvimate stsenaariumite ennetamine ja määratlemine mida pooled saavad ja ei saa sellistest olukordades teha. Kirjalikud lepingud ei saa kõiki võimalikke stsenaariume välja töötada aga sageli võetakse aluseks kõige tüüpilisemad stsenaariumid, mis lepinguga esile kerkida võivad.
Vääramatu jõud, kaotuse risk, vastutus, hüvitamine, kohustuste rikkumine. Need on kõik tavalised klauslid, mis aitavad hallata osapoolte ootusi. Kui välk lööb ja hoone maha põleb, kas ma saan oma üürilepingu lõpetada? Kui ma jätan oma laenumakse tasumata, kas pank saab sundida mind täielikult laenu maksma? Selliseid küsimusi saab täpselt kirjalikesse lepingutesse lisada. Suulisi lepinguid ei saa kirjalikega selliste teemade käsitlemisel isegi võrrelda.
4. Kui tekib vaidlus, siis leping selgitab, kuidas osapooled saavad konflikti lahendada
Enamik hästi kirjutatud lepingutest sisaldab vaidluste lahendamise või õiguskaitsevahendite klauslit. See hõlmab levinumaid pooltevahelisi vaidluseid ja võimalikke abinõusid. Sõltuvalt kirjaliku kokkuleppe keerukusest on üsna tavaline näha vahekohtu klausleid, mis hoiavad vaidlused kohtusaalist eemal. Mõnikord võib leping lubada pooltel omavahelise konflikti lahendada ja määrata lahenduse saavutamiseks range ajakava. Lisaks, kui pooled ei jõua kokkuleppele, sunnib kirjalik leping pooli sageli vahekohtu või vahendaja poole.
Teise võimalusena nõuavad mõned lepingud, et pooled lahendaksid oma küsimused pädeva jurisdiktsiooni all olevas kohtus kohtunike ees. Kirjaliku lepingu eeliseks on see, et pooled saavad lepingu sõlmimisel otsustada, kuidas nad vaidlusi käsitleda soovivad. Suulised lepingud seda ette ei näe. Kui te olete seotud suulise lepingu vaidlusega, võite aga kindel olla, et pöördute otse kohtusse, mis võib kujuneda kulukaks ettevõtmiseks.
5. Mõned lepingud lihtsalt peavad olema kirjalikud, et need oleksid kehtivad ja täidetavad
On olemas rida lepinguid, mis peavad kehtivuse tagamiseks olema tingimata kirjalikult sõlmitud. Selliste lepingute osas suulise kokkuleppe sõlmimine ei ole seaduse järgi võimalik ja kahjuks pole sellest nõudest võimalik mööda hiilida. Mõningad sellised lepingud:
- Leping, mis sisaldab lubadust tagada teise isiku võlgadele maksmine (nt vanem allkirjastab oma lapse õppelaenu)
- Abieluga seoses sõlmitud leping (nt abielueelsed kokkulepped)
- Leping laenu, kinnisvara ostu, liisimise, ettevõtte ostu või müügi läbirääkimisteks osutatavate teenuste eest hüvitise maksmiseks
Kirjalikud lepingud on palju paremad kui suulised lepingud ning pakuvad turvalist ja tõhusat viisi poolte kavatsuste ja ootuste meeles pidamiseks. Eelpool toodud põhjustel peaksite oma järgmise lepingu kindlasti just kirjalikult sõlmima.
Kui soovite abi lepingu koostamisel, siis võtke meiega ühendust e-posti aadressil info (ät) lepingud.com või kontaktivormi kaudu.